Delta 95BA131-45S Features:
Customer satisfaction guaranteed with Delta faucet lifetime limited warranty
Made with heavy-duty TRU16 gauge stainless steel
Noisedefend soundproofing with sound-absorbing pads reduces noise and vibration
Installation-ready kit with all mounting hardware and cut-out templates included
Rear-offset drain offers more storage under the sink
Anti-condensation undercoating helps prevent moisture build-up
Sleek rounded corners for a clean transitional look
Bottom grid elevates dishes and helps protect sink surface
Drain assembly w/ cover helps keep drain clear
Roll-up drying rack w/ utensil holder and silicone drying mat perfect for drying dishes and utensils
Stainless steel drying rack keeps countertops clutter free
Serving board set with mixing bowl and colander
Delta 95BA131-45S Specifications:
Number of basins: 1
Outer sink dimensions: 45″ L x 19″ W x 10.5″ D
Bowl dimensions: 43″ L x 16″ W x 10″ D
Minimum cabinet size: 48″
Number of faucet holes: 0
Drain hole size: 3.875″
Additional Delta Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Delta Products
Delta Rivet Collection
Specifications
| Height | 10.5 in. |
| Width | 19 in. |
| Nominal Width | 19 in. |
| Length | 45 in. |
| Nominal Length | 45 in. |
| Drain Connection | 3.875 in. |
| Gauge | 16 |
| Minimum Cabinet Size | 48 in. |
| Backplate Depth | 10 in. |
| Bar Length | 43 in. |
| Base Width | 16 in. |