Features:
Fully reversible, designed for both left- or right-hand doors; Fits standard 1-3/8-inch and 1-3/4-inch thick
Polished Chrome finish coordinates with modern, vintage, and traditional styles alike
Passage Door Handle is best used on closet and hallway doors where no locking functionality is required
Latch adjusts for 2-3/4-inch and 2-3/8-inch backsets
Includes faceplate, mounting hardware, and instructions for one-tool installation
ANSI Grade 3 Certified; Rated for residential security
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″”
Cross Bore: 2-1/8″”
Edge Bore: 1″”
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″”
Handing: Reversible Left or Right
Handle Width: 2-1/4″
Handle Projection: 2-9/16″
Trim Width: 2-5/8″
Trim Height: 2-5/8″
Product Weight: 1 lbs
Latch Faceplate: Round Corner
Additional Design House Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Design House Products
Design House Cambridge Collection
Specifications
| Product Weight | 1 lbs. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.56 in. |
| Trim Height | 2.63 in. |
| Trim Width | 2.63 in. |
| Handle Height | 2.25 in. |
| Handle Width | 2.25 in. |
| Thermostat | Classic |
| Material | Brass |
| Concealed Screws | No |
| Function | Passage |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Rosette Shape | Round |
| Handle Style | Knob |
| Knob Shape | Ball |
| Handle Material | Metal |
| ADA | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Cambridge |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | 5 Year Limited |
| Fire Rated | No |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| Color | Polished Chrome |
| Color Tone | Silver Tones |





Reviews
There are no reviews yet.