Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Â
Single Cylinder Keyed Entry: Single cylinder keyed entry door hardware is locked and unlocked from the exterior using a key and can be locked and unlocked from the interior using the locking mechanism. Perfect for securing entrances, side doors, and anywhere else that needs a bit more security.
Â
Features:
Tested to exceed ANSI/BHMA Grade 3 security requirements
Constructed of solid brass for durability and dependability
Includes faceplate, mounting hardware, and instructions for simple installation
Fully reversible, designed for both left- or right-hand doors
Covered by Design House’s 5 year finish and 5 year limited manufacturer warranties
Specifications:
Backset: 2-3/4″ or 2-3/8″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Handle Length: 2-15/16″
Handle Projection: 2-1/2″
Trim Width: 2-5/8″
Trim Height: 2-5/8″
Product Weight: 1.88 lbs.
Latch Faceplate: Round Corner
Cylinder: 5 Pin KW1
Additional Design House Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Design House Products
Design House Delavan Collection
Specifications
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.5 in. |
| Trim Height | 2.63 in. |
| Trim Width | 2.63 in. |
| Product Weight | 1.88 lbs. |
| Handle Length | 2.94 in. |
| Cylinder Included | Yes |
| Cylinder | 5 Pin |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Function | Keyed Entry |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Handle Style | Lever |
| Keyway | KW1 |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Material | Brass |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Thermostat | Modern |
| Concealed Screws | No |
| Handle Material | Brass |
| Lever Shape | Straight |
| Rosette Shape | Round |
| Approved for Commercial Use | No |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| Collection | Delavan |
| ADA | No |
| Manufacturer Warranty | 5 Year Finish, 5 Year Limited |
| Certifications | ANSI |
| Fire Rated | No |
| Color | Matte Black |










Reviews
There are no reviews yet.