DreamLine SHDR-245857210 Features:
Model Size: 58 1/2 – 59 in. W x 72 in. H
Walk-In Opening: 27 in.
Configuration: Shower Door and Inline Panel
Premium 3/8 in. (10mm) thick certified tempered glass for an upscale look; Glass Type: Clear
DreamLine exclusive ClearMax water and stain resistant glass coating
Frameless glass design to give an open and airy feel to your shower space
Reversible for a right or left door opening to fit your specific layout
Solid brass wall-to-glass self-closing hinges
Inline panel is attached to the wall by a 1 in. anodized aluminum U-channel
1/2 in. width or out-of-plumb adjustment available on Inline panel side
Pictured SlimLine shower base is not included
IMPORTANT! All measurements should be taken only AFTER walls are finished (tile, back walls, etc.)
Wall studs or other reinforcement behind finished walls required for hinge installation
Professional installation recommended
DreamLine SHDR-245857210 Specifications:
Overall Height: 72″ (bottom to top of door fixture)
Overall Width: 59″ (left to right of door fixture)
Enclosure Width Range: 58-1/2″ to 59″ (range of enclosure sizes door will accommodate)
Maximum Door Opening: 27″ (assuming door is not trimmed)
Opening Direction: Reversible
Glass Thickness: 3/8″
Additional DreamLine Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all DreamLine Products
DreamLine Unidoor Plus Collection
Specifications
| Height | 72 in. |
| Width | 59 in. |
| Nominal Width | 59 in. |
| Product Weight | 166.89 lbs. |
| Glass Thickness | 0.375 in. |
| Maximum Width | 59 in. |
| Minimum Width | 58.5 in. |
| Door Width | 27 in. |
| Shower Door Width | 27 in. |
| Panel Width | 30.5, 31 in. |