DreamLine SHDR-2458580 Features:
Model Size: 58 – 58 1/2 in. W x 58 in. H
Walk-in Opening: 27 in.
Configuration: Shower Door with Inline panel
Premium 3/8 in. (10mm) thick certified tempered glass for an upscale look
JetGlaze glass pattern offers a unique mullion look without the metal framing
DreamLine exclusive ClearMax water and stain resistant glass coating
Reversible for a right or left door opening to fit your specific layout
Solid brass wall-to-glass self-closing hinges
Inline panel is attached to the wall by anodized aluminum U-channel
Fixed panel accommodates up to 1/2 in. for out-of-plumb adjustment
Glass Pattern: Toulon
IMPORTANT! All measurements should be taken only AFTER walls are finished (tile, back walls, etc.)
Wall studs or other reinforcement behind finished walls required for hinge installation
Professional installation recommended
Lifetime limited manufacturer warranty and three (3) year all hardware finishes warranty
DreamLine SHDR-2458580 Specifications:
Overall Height: 58″ (bottom to top of door fixture)
Overall Width: 58″ (left to right of door fixture)
Maximum Door Opening: 28″ (assuming door is not trimmed)
Glass Thickness: 3/8″
Additional DreamLine Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all DreamLine Products
DreamLine Unidoor Toulon Collection
Specifications
| Material | Aluminum, Brass, Glass |
| Thermostat | Modern |
| Configuration | Tub Door |
| Frame Type | Frameless |
| Door Type | Bypass |
| Number Of Doors | 1 |
| Collection | Unidoor Toulon |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | 3 Year Limited |
| Approved for Commercial Use | Yes |
| Made in America | No |
| Commercial Warranty | 1 Year Limited |
| Height | 58 in. |
| Nominal Width | 58 in. |
| Product Weight | 126.8 lbs. |
| Width | 58, 58.5 in. |
| Door Width | 28 in. |
| Glass Thickness | 0.37 in. |