DreamLine TDES60W600XXX Features:
Model Size: 56-60 in. W x 60 in. H
Door walk-in: 24-28 in.
Double sliding bypass configuration allows entry to the shower from left or right side
Specially designed rollers create a smooth, quiet gliding operation
Dual towel bars double as handles on each panel
Quality 5/16 in. (8 mm) thick certified clear tempered glass
DreamLine exclusive ClearMax water and stain resistant glass coating
Aluminum water guards accommodate up to 1/4 in. for out-of-plumb (uneven) walls
Top and bottom guiderails can be trimmed up to 4 in. for width adjustment
IMPORTANT! All measurements should be taken only AFTER walls are finished (tile, back walls, etc.)
Minimum threshold depth of 2 3/4 in. is required for proper installation
Professional installation recommended
Lifetime limited manufacturer warranty and three (3) year all hardware finishes warranty
Drilling into the threshold is required for installation of this product
DreamLine TDES60W600XXX Specifications:
Overall Height: 60″ (bottom to top of door fixture)
Overall Width: 56, 57, 58, 59, 60″ (left to right of door fixture)
Maximum Door Opening: 31-5/16″ (assuming door is not trimmed)
Glass Thickness: 5/16″
Additional DreamLine Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all DreamLine Products
DreamLine Essence Collection
Specifications
| Height | 60 in. |
| Width | 56, 57, 58, 59, 60 in. |
| Nominal Width | 56, 57, 58, 59, 60 in. |
| Product Weight | 125.66 lbs. |
| Door Width | 31.3125 in. |
| Glass Thickness | 0.31 in. |