Curvy, sensuous and modern, Botero demands attention. And you’ll want to touch it.
Ergonomic and satisfying to hold, this group invites your eye and your hand. It is beautiful on all types of cabinetry whether for kitchen, bath or fine furniture. Botero is available in five sizes and four finishes including White. We also like to use the large knob as a great hook. With the use of a simple hanger bolt you can transform almost any of our knobs into hooks.
Du Verre Hardware is finished by hand. Small variations in the final color may occur. These variations add warmth and beauty to each piece and are not considered a defect. Please keep that in mind when making your selection.
Features:
High quality finish maintains its appearance over time
Constructed from high quality aluminum for hardware that will last for years
Coordinates with the Botero Collection
Du Verre offers a limited lifetime warranty
Installation hardware included
Specification:
Length: 4-1/8″
Width: 3/4″
Center to Center: 3-3/4″
Projection: 1-3/8″
Material: Aluminum
Product Variations:
DVBT03 (This Model): 3-3/4 Inch Center to Center Cabinet Pull
DVBT04: 9-3/4 Inch Center to Center Cabinet Pull
DVBT05: 16 Inch Center to Center Cabinet Pull
Additional Du Verre Links
Browse all Du Verre Products
Du Verre Botero Collection
Specifications
| Length | 4.125 in. |
| Product Weight | 0.13 lbs. |
| Width | 0.75 in. |
| Projection | 1.375 in. |
| Center to Center | 3.75 in. |
| Center to Center mm | 95 mm |
| Length mm | 105 mm |
| Nominal Center to Center | 3-3/4" (96mm) |
| Projection mm | 35 mm |
| Quantity | 1 |
| Width mm | 19 mm |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Collection | Botero |
| Approved for Commercial Use | No |
| Country Of Origin | China |
| Material | Aluminum |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Handle Pulls |
| Handshower | No |
| Bulk Pack | No |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Oil Rubbed Bronze, Polished Nickel, Satin Nickel, White |
| Color Tone | Bronze Tones, Nickel Tones, Whites |


Reviews
There are no reviews yet.