Original cabinet hardware designed by the great metal smith, Heinz Pfleger, Forged 3 is an instant classic. Textured and retaining the qualities of the original Forged pieces, this series is at home in a broad cross-section of interior styles. Forged 3 will enhance your kitchen, bath and fine furniture.
Du Verre Hardware is finished by hand. Small variations in the final color may occur. These variations add warmth and beauty to each piece and are not considered a defect. Please keep that in mind when making your selection.
Features:
Constructed of high quality aluminum for lasting durability
Coordinates with other items from the Forged 3 series
Covered by a limited lifetime warranty
Eco-friendly recyclable material
Includes 1 knob
Installation hardware included
Dimensions:
Length: 2″
Width: 2″
Projection: 1″
Â
Luxury Cabinet Hardware, Designer Cabinet Hardware, Luxury Cabinet Knob, Luxury Vanity Knob, Designer Vanity Knob
Additional Du Verre Links
Browse all Du Verre Products
Du Verre Forged 3 Collection
Specifications
| Product Weight | 0.11 lbs. |
| Width | 2 in. |
| Length | 2 in. |
| Quantity | 1 |
| Length mm | 51 mm |
| Projection | 1 in. |
| Projection mm | 25 mm |
| Width mm | 51 mm |
| Material | Aluminum |
| Style | Square Knobs |
| Thermostat | Traditional |
| Handshower | No |
| Bulk Pack | No |
| Collection | Forged 3 |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Antique Brass, Oil Rubbed Bronze, Satin Nickel |
| Color Tone | Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones |




Reviews
There are no reviews yet.