Original cabinet hardware designed by Goodman & Charlton, this series was originally conceived for the Marcel Hotel in New York. Marcel is a modern and fun collection. The geometric playfulness is a great addition to fine furniture and cabinetry.
Du Verre Hardware is finished by hand. Small variations in the final color may occur. These variations add warmth and beauty to each piece and are not considered a defect. Please keep that in mind when making your selection.
Features:
High quality finish maintains its appearance over time
Constructed from high quality aluminum for hardware that will last for years
Coordinates with the Marcel Collection
Du Verre offers a limited lifetime warranty
Installation hardware included
Specification:
Length: 5″
Width: 3/4″
Center to Center: 3″
Projection: 1″
Material: Aluminum
Â
Additional Du Verre Links
Browse all Du Verre Products
Du Verre Marcel Collection
Specifications
| Product Weight | 0.1 lbs. |
| Width | 0.75 in. |
| Center to Center | 3 in. |
| Center to Center mm | 76 mm |
| Length | 5 in. |
| Projection | 1 in. |
| Quantity | 1 |
| Projection mm | 25 mm |
| Nominal Center to Center | 3" (76mm) |
| Length mm | 127 mm |
| Width mm | 19 mm |
| Material | Aluminum |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Bar Pulls |
| Characteristics | Abstract |
| Bulk Pack | No |
| Handshower | No |
| Collection | Marcel |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Antique Brass, Black Matte, Polished Aluminum |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Neutrals |






Reviews
There are no reviews yet.