Offset is an original collection of cabinet hardware designed by Erin Adams, an award-winning mosaic artist and interior designer. The strong geometric patterns and multi-dimensional surfaces add great texture while still being classic and simple.
Du Verre Hardware is finished by hand. Small variations in the final color may occur. These variations add warmth and beauty to each piece and are not considered a defect. Please keep that in mind when making your selection.
Features:
High quality finish maintains its appearance over time
Constructed from high quality aluminum for hardware that will last for years
Coordinates with the Offset Collection
Du Verre offers a limited lifetime warranty
Installation hardware included
Specification:
Length: 5″
Width: 3/4″
Center to Center: 3-3/4″
Projection: 1-1/4″
Material: Aluminum
Â
Additional Du Verre Links
Browse all Du Verre Products
Du Verre Offset Collection
Specifications
| Length | 5 in. |
| Product Weight | 0.2 lbs. |
| Width | 0.75 in. |
| Quantity | 1 |
| Center to Center | 3.75 in. |
| Center to Center mm | 95 mm |
| Length mm | 127 mm |
| Projection | 1.25 in. |
| Projection mm | 32 mm |
| Width mm | 19 mm |
| Nominal Center to Center | 3-3/4" (96mm) |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Collection | Offset |
| Approved for Commercial Use | No |
| Country Of Origin | China |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Material | Aluminum |
| Thermostat | Contemporary |
| Characteristics | Abstract |
| Handshower | No |
| Style | Bar Pulls |
| Bulk Pack | No |
| Color | Antique Brass, Black Matte, Oil Rubbed Bronze, Polished Chrome |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Silver Tones |



Reviews
There are no reviews yet.