Original cabinet hardware designed by Du Verre co-founder, Gina Lubin. Rio has an exotic look and sculptural feeling with each piece appearing individually hand crafted. Rio will add texture and a unique quality to your kitchen, bath and fine furniture.
Rio is sand cast. Du Verre Hardware is finished by hand. Small variations in the final color may occur. These variations add warmth and beauty to each piece and are not considered a defect. Please keep that in mind when making your selection.
Features:
High quality finish maintains its appearance over time
Constructed from high quality aluminum for hardware that will last for years
Coordinates with the Rio Collection
Du Verre offers a limited lifetime warranty
Installation hardware included
Specification:
Length: 12-1/8″
Width: 1-3/8″
Center to Center: 9-1/4″
Projection: 1-3/8″
Material: Aluminum
Â
Additional Du Verre Links
Browse all Du Verre Products
Du Verre Rio Collection
Specifications
| Length | 12.125 in. |
| Product Weight | 0.6 lbs. |
| Width | 1.375 in. |
| Quantity | 1 |
| Center to Center | 9.25 in. |
| Center to Center mm | 235 mm |
| Length mm | 308 mm |
| Projection | 1.375 in. |
| Projection mm | 35 mm |
| Width mm | 35 mm |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Collection | Rio |
| Approved for Commercial Use | No |
| Country Of Origin | China |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Material | Aluminum |
| Thermostat | Contemporary |
| Characteristics | Abstract |
| Handshower | No |
| Style | Bar Pulls |
| Bulk Pack | No |
| Color | Antique Brass, Oil Rubbed Bronze, Satin Nickel |
| Color Tone | Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones |







Reviews
There are no reviews yet.