Features:
Constructed of high quality material for lasting durability
Coordinates with other items from the Verona series
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull and mounting hardware
Aging in Place and ADA friendly hand clearance
Dimensions:
Center to Center: 5″
Length: 7-3/8″
Width: 9/16″
Projection: 1-3/8″
Additional Elements Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Elements Products
Elements Verona Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Width | 0.5625 in. |
| Product Weight | 0.2886 lbs. |
| Length | 7.375 in. |
| Center to Center | 5.063 in. |
| Projection | 1.375 in. |
| Nominal Center to Center | 5" (128mm) |
| Quantity | 1 |
| Center to Center mm | 128 mm |
| Width mm | 14 mm |
| Length mm | 187 mm |
| Projection mm | 35 mm |
| Base Diameter | 0.3125 in. |
Characteristics and Features
| Material | Zinc |
| Thermostat | Transitional |
| Style | Arch Pulls |
| Handshower | No |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Verona |
| Series | Verona |
| ADA | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Matte Black, Matte Silver, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Nickel Tones, Silver Tones |



Reviews
There are no reviews yet.