The angled top with concave detail of this 1-1/4″ diameter knob from Capri is a unique blend of modern contemporary that offers a smooth and comfortable grip. Part of a larger eclectic collection of European inspired knobs and pulls from Elements, this knob blends seamlessly with a range of design styles. Each item is individually wrapped to protect the item from damage. Attachment hardware is included.
Features:
Constructed of high quality material for lasting durability
Coordinates with other items from the Capri series
All necessary mounting hardware is included
Covered by a limited lifetime warranty
Includes (1) knob, (1) 1″ screw, and (1) 1-3/4″ screw
Perfect for kitchens, baths, closets, and furniture
Individually wrapped to prevent damage and protect finish
Dimensions:
Diameter: 1-1/4″
Projection: 7/8″
Additional Elements Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Elements Products
Elements Capri Collection
Specifications
| Width | 1.26 in. |
| Product Weight | 0.0968 lbs. |
| Diameter | 1.25 in. |
| Projection | 0.875 in. |
| Quantity | 1 |
| Projection mm | 22 mm |
| Width mm | 32 mm |
| Base Width | 0.375 in. |
| Diameter mm | 32 mm |
| Base Diameter | 0.9375 in. |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Transitional |
| Style | Mushroom Knobs |
| Handshower | No |
| Collection | Capri |
| Approved for Commercial Use | No |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Series | Capri |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Dull Nickel |
| Color Tone | Nickel Tones |




Reviews
There are no reviews yet.