Sleek, clean, and confident, Stanton from Elements is the perfect alternative to the traditional rounded bar pull look. With eight available lengths and six finishes to choose from, this pull series flawlessly suits all cabinet styles. Each item is individually wrapped to protect the item from damage. Attachment hardware is included.
Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Stanton collection
All necessary mounting hardware is included – (2) #8/32″ and (2) 1-3/4″ breakaway screws
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull
Dimensions:
Center to Center: 12-5/8″
Length: 12-15/16″
Width: 3/8″
Projection: 1-1/8″
Additional Elements Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Elements Products
Elements Stanton Collection
Specifications
| Thermostat | Transitional |
| Material | Zinc |
| Style | Handle Pulls |
| Handshower | No |
| Width | 0.375 in. |
| Base Width | 0.375 in. |
| Length | 12.9375 in. |
| Product Weight | .46 lbs. |
| Projection | 1.125 in. |
| Quantity | 1 |
| Center to Center | 12.625 in. |
| Center to Center mm | 321 mm |
| Length mm | 329 mm |
| Nominal Center to Center | 12-5/8" (321mm) |
| Projection mm | 29 mm |
| Width mm | 10 mm |
| Base Diameter | 0.375 in. |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Stanton |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Series | Stanton |
| Color | Brushed Gold, Matte Black, Matte Silver, Polished Chrome, Satin Bronze, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones, Gold Tones, Nickel Tones, Silver Tones |







Reviews
There are no reviews yet.