With a subtle reflection of a medieval warded lock key, Knox from Elements pairs leading lines and intentional curves for a simple yet distinctive look. This closed-ended bar pull series offers a generous 1″ hand clearance for an aesthetically pleasing option for Aging in Place and ADA projects. Available in five additional sizes and two additional finishes.
Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Knox collection
Covered by a limited lifetime warranty
Includes (1) pull, (2) 1″ #8-32 screws, and (2) 1-3/4″ breakaway screws
Individually wrapped to protect finish and prevent damage
1″ hand clearance for Aging in Place and ADA projects
Perfect for kitchens, baths, closets, furniture, and more
Dimensions:
Center to Center: 5″
Length: 5-9/16″
Width: 1/2″
Projection: 1-1/2″
Additional Elements Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Elements Products
Elements Knox Collection
Specifications
| Product Weight | 0.25 lbs. |
| Width | 0.5 in. |
| Quantity | 1 |
| Length | 5.5625 in. |
| Base Diameter | 0.9375 in. |
| Center to Center | 5 in. |
| Center to Center mm | 128 mm |
| Nominal Center to Center | 5" (128mm) |
| Projection | 1.5 in. |
| Base Width | 0.3125 in. |
| Projection mm | 38.1 mm |
| Screw Size | 8-32 x 1 |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Handle Pulls |
| Bulk Pack | No |
| ADA | Yes |
| Collection | Knox |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Matte Black, Polished Chrome, Satin Nickel |












Reviews
There are no reviews yet.