With a subtle reflection of a medieval warded lock key, Knox from Elements pairs leading lines and intentional curves for a simple yet distinctive look. This closed-ended bar pull series offers a generous 1″ hand clearance for an aesthetically pleasing option for Aging in Place and ADA projects. Available in six pull sizes and three finishes. Each item is individually wrapped to protect the item from damage. Attachment hardware is included.
Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Knox collection
Covered by a limited lifetime warranty
Includes (1) pull, (2) 1″ #8-32 screws, and (2) 1-3/4″ breakaway screws
Individually wrapped to protect finish and prevent damage
1″ hand clearance for Aging in Place and ADA Projects
Perfect for kitchens, baths, closets, furniture, and more
Dimensions:
Center to Center: 3-3/4″
Length: 4-1/4″
Width: 1/2″
Projection: 1-1/2″
Additional Elements Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Elements Products
Elements Knox Collection
Specifications
| Length | 4.25 in. |
| Product Weight | 0.24 lbs. |
| Width | 0.5 in. |
| Quantity | 1 |
| Base Diameter | 0.9375 in. |
| Base Width | 0.3125 in. |
| Center to Center | 3.75 in. |
| Center to Center mm | 96 mm |
| Projection | 1.5 in. |
| Projection mm | 38.1 mm |
| Nominal Center to Center | 3-3/4" (96mm) |
| Screw Size | 8-32 x 1 |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Collection | Knox |
| Approved for Commercial Use | No |
| Country Of Origin | China |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Handle Pulls |
| Bulk Pack | No |
| Color | Matte Black, Polished Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Nickel Tones, Silver Tones |












Reviews
There are no reviews yet.