A slightly curved strap sitting atop the round edged feet of Thatcher by Elements creates a casual, easygoing vibe. A matching “T” knob combined with four lengths and seven top trending finishes make this collection the perfect match for any style of cabinets. Each item is individually wrapped to protect the item from damage. Attachment hardware is included.
Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Elegant curved strap style bar
Covered by a limited lifetime warranty
Includes (1) pull, (2) 1″ #8/32 screws, and (2) 1″ breakaway screws
Individually wrapped to protect finish and prevent damage
Perfect for kitchens, baths, closets, furniture, and more
Aging in Place and ADA friendly hand clearance
Specifications:
Center to Center: 5-1/16″
Length: 7-1/4″
Width: 7/16″
Projection: 1-1/8″
Additional Elements Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Elements Products
Elements Thatcher Collection
Specifications
| Length | 7.25 in. |
| Product Weight | 0.2 lbs. |
| Width | 0.4375 in. |
| Projection | 1.125 in. |
| Center to Center | 5.0625 in. |
| Quantity | 1 |
| Nominal Center to Center | 5" (128mm) |
| Center to Center mm | 128.00 mm |
| Projection mm | 28.58 mm |
| Base Diameter | 0.4375 in. |
| Base Width | 0.3125 in. |
| Screw Size | 8-32 x 1 |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Bar Pulls |
| Bulk Pack | No |
| Handshower | No |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| ADA | Yes |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Thatcher |
| Country Of Origin | Thailand |
| Series | Thatcher |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Brushed Gold, Brushed Oil Rubbed Bronze, Brushed Pewter, Matte Black, Polished Chrome, Satin Bronze, Satin Nickel |













Reviews
There are no reviews yet.