A flared foot combined with clean lines and gentle curves make this 6-3/16″ overall length arch pull from Belfast a beautiful addition to any cabinet. Five distinctive pull shapes make up this collection from Elements, and will complement your contemporary or transitional home with it’s minimalist design. Available in three additional finishes. Each item is individually wrapped to protect the item from damage. Attachment hardware is included.
Features:
Constructed of high quality material for lasting durability
Coordinates with other items from the Belfast series
All necessary mounting hardware is included
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull
Aging in Place and ADA friendly hand clearance
Dimensions:
Center to Center: 5-5/8″
Length: 6-3/16″
Width: 3/8″
Projection: 1-1/16″
Additional Elements Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Elements Products
Elements Belfast Collection
Specifications
| Thermostat | Contemporary |
| Material | Zinc |
| Style | Arch Pulls |
| Handshower | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| ADA | Yes |
| Collection | Belfast |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Series | Belfast |
| Width | 0.375 in. |
| Length | 6.1875 in. |
| Product Weight | 0.2303 lbs. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 1.0625 in. |
| Base Width | 1.1875 in. |
| Center to Center | 5.625 in. |
| Center to Center mm | 143 mm |
| Length mm | 157 mm |
| Projection mm | 27 mm |
| Width mm | 10 mm |
| Base Diameter | 0.6875 in. |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Black, Dull Nickel, Polished Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Nickel Tones, Silver Tones |





Reviews
There are no reviews yet.