This classic 4-5/16″ overall length wire pull from the Torino collection provides utilitarian function and modern charisma for both commercial or home applications. The addition of this pull collection from Elements is available in four other sizes and five additional finishes, and creates a contemporary feel with classic style. Each item is individually wrapped to protect the item from damage. Attachment hardware is included.
Features:
Constructed of high quality Steel for lasting durability
Coordinates with other items from the Torino series
Covered by a limited lifetime warranty
Includes (1) pull, (2) 1″ screws, and (2) 1-3/4″ screws
Individually wrapped to protect finish and prevent damage
Perfect for home and office applications
Aging in Place and ADA friendly hand clearance
Dimensions:
Center to Center: 4″
Length: 4-5/16″
Width: 5/16″
Projection: 1-1/4″
Additional Elements Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Elements Products
Elements Torino Collection
Specifications
| Width | 0.3125 in. |
| Center to Center | 4 in. |
| Product Weight | 0.1478 lbs. |
| Length | 4.3125 in. |
| Quantity | 1 |
| Nominal Center to Center | 4" (102mm) |
| Projection | 1.25 in. |
| Center to Center mm | 102 mm |
| Length mm | 110 mm |
| Projection mm | 32 mm |
| Width mm | 8 mm |
| Base Diameter | 0.3125 in. |
| Thermostat | Traditional |
| Material | Steel |
| Style | Wire Pulls |
| Handshower | No |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Torino |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| ADA | Yes |
| Series | Torino |
| Color | Brushed Chrome, Brushed Oil Rubbed Bronze, Matte Black, Polished Brass, Polished Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |





Reviews
There are no reviews yet.