All Emtek items are made to order
Image shown may vary slightly from actual product
Single Cylinder Keyed Entry: Single cylinder handlesets are keyed on the exterior with an associated thumbturn on the inside that unlocks the door. The exterior handle has a thumb plate and the interior handle features a lever or knob. Single cylinder locks are most commonly used to secure entrances to a residence or place of business.
Features:
Tested to exceed ANSI/BHMA Grade 3 security requirements
Constructed of high quality brass for durability and dependability
Installs easily with all necessary mounting hardware included
Covered by Emtek’s limited lifetime manufacturer warranty
Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Specifications:
Backset: 2-3/4″ or 2-3/8″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/4″ to 2-1/8″
Handing: Left
Latch Faceplate: Round Corner or Square Corner
Cylinder: 5 Pin C
Mounting Center to Center: 5-1/2″
Grip Center to Center: 8-5/8″
Overall Height: 18-1/2″
Handle Projection: 2-5/8″
Trim Height: 18-1/2″
Trim Width: 3″
Interior Handle Length: 4-1/2″
Interior Handle Projection: 2-3/4″
Interior Trim Height: 10″
Interior Trim Width: 2-11/16″
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Melrose Collection
Specifications
| Material | Brass |
| Thermostat | Modern |
| Cylinder | 5 Pin C |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Function | Keyed Entry |
| Handshower | Left |
| Handle Style | Grip |
| Keyway | C |
| Latch Faceplate | Round Corner, Square Corner |
| Lock Style | Single Point |
| Mounting | Full Plate |
| Concealed Screws | No |
| Handle Material | Metal |
| Adjustable Throughbolt | No |
| Interconnected | No |
| Interior Handle Style | Lever |
| Handle Design | Melrose |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Brass Modern, Pre-Configured |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| Series | Melrose |
| ADA | No |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-7/8", 2", 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Grip Center to Center | 8.625 in. |
| Handle Projection | 2.625 in. |
| Interior Handle Length | 4.5 in. |
| Trim Height | 18.5 in. |
| Product Weight | 3.00 lbs. |
| Center to Center | 5.5 in. |
| Trim Width | 3 in. |
| Overflow Height | 18.5 in. |
| Interior Trim Height | 10 in. |
| Interior Trim Width | 2.6875 in. |
| Interior Handle Projection | 2.75 in. |
| Cylinder Included | Yes |
| Interior Included | Yes |
| Color | Flat Black, French Antique, Lifetime Polished Brass, Oil Rubbed Bronze, Pewter, Polished Chrome, Polished Nickel, Satin Brass, Satin Nickel, Unlacquered Brass |


Reviews
There are no reviews yet.