All Emtek items are made to order.
Â
Â
Single Cylinder Keyed Entry: Single cylinder handlesets are keyed on the exterior with an associated thumbturn on the inside that unlocks the door. The exterior handle has a thumb plate and the interior handle features a lever or knob. Single cylinder locks are most commonly used to secure entrances to a residence or place of business.
Â
Features:
Solid brass construction ensures lasting use and durability
Installs on doors with 1-3/4″ to 3″ thickness
Personalized your door with various handle options
Coordinates beautifully with other products from the Transitional Heritage line
All necessary mounting hardware is included
Emtek offers a limited lifetime mechanical and a 5 year finish warranty
Product Technology:
Solid Brass: This product begins with raw bars of solid brass which are heated, and pounded into specially made dies—producing a stronger, more substantial product. The difference between lesser metals and heat forged brass is noticeable the minute you hold it in your hands—solid brass is heavier, smoother, and naturally resists corrosion.
Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Specifications:
Backset: 2-3/4″ or 2-3/8″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/4″ to 3″
Handing: Left or Right
Latch Faceplate: Round Corner or Square Corner
Cylinder: 5 Pin C Keyway
Material: Brass
Overall Height: 17-1/2″
Trim Height: 17-1/2″
Trim Width: 2-1/4″
Handle Projection: 2-11/16″
Interior Trim Height: 10″
Interior Trim Width: 2-3/4″
Product Weight: 5 lbs.
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Transitional Heritage Collection
Specifications
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Transitional Heritage |
| Manufacturer Warranty | 5 Year Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| Series | American Classic |
| Material | Brass |
| Function | Keyed Entry |
| Handshower | Left, Right |
| Keyway | C |
| Latch Faceplate | Round Corner, Square Corner |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Thermostat | Contemporary, Transitional |
| Trim Design | Transitional Heritage |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Grip, Knob, Lever |
| Adjustable Throughbolt | No |
| Cylinder | 5 Pin C |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Lock Style | Single Point |
| Mounting | One Piece |
| Interconnected | No |
| Interior Handle Style | Knob, Lever |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-7/8", 2", 2-1/2", 2-1/4", 2-1/8", 2-3/4", 2-3/8", 2-5/8", 2-7/8", 3" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.6875 in. |
| Product Weight | 5 lbs. |
| Trim Height | 17.5 in. |
| Trim Width | 2.25 in. |
| Center to Center | 5.5 in. |
| Overflow Height | 17.5 in. |
| Interior Trim Height | 10 in. |
| Interior Trim Width | 2.75 in. |
| 28 Degree Latch | No |
| Cylinder Included | Yes |
| Interior Included | No |
| Color | Flat Black, Lifetime Polished Nickel, Oil Rubbed Bronze, Polished Chrome, Satin Brass, Satin Nickel, Unlacquered Brass |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |








Reviews
There are no reviews yet.