Double Cylinder Keyed Entry: Double cylinder handlesets require a key to unlock the door on both the interior and exterior. Double cylinder locks can pose a safety hazard in times of emergency. Please check local codes before installing.
Â
Features:
Image may differ, product is a double cylinder handle set
Exceeds criteria for BHMA Grade 1
Solid brass construction ensures lasting use
Installs on 1-3/4″ to 2-7/8″ thickness
Urban Modern interior rosettes with customize interior handle
Covered under a 5 year finish and limited lifetime mechanical warranty
Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Specifications:
Backset: 2-3/4″ or 2-3/8″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/4″ to 2-7/8″
Handing: Left or Right
Latch Faceplate: Round Corner or Square Corner
Cylinder: 5 Pin Schlage C
Material: Brass
Mounting Center to Center: 5-1/2″
Overall Height: 14-1/4″
Handle Projection: 2-3/4″
Trim Height: 11-3/4″
Trim Width: 1-3/4″
Interior Trim Height: 2-1/2″
Interior Trim Width: 2-1/2″
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Urban Modern Collection
Specifications
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Urban Modern |
| Manufacturer Warranty | 5 Year Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| ADA | No |
| Series | Contemporary, Urban Modern |
| BHMA Certification | Grade 1 |
| Material | Brass |
| Concealed Screws | No |
| Function | Keyed Entry |
| Handshower | Left, Right |
| Keyway | C |
| Latch Faceplate | Round Corner, Square Corner |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Thermostat | Contemporary |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Grip, Knob, Lever |
| Adjustable Throughbolt | Yes |
| Cylinder | 5 Pin Schlage C |
| Cylinder Type | Double Cylinder |
| Lock Style | Single Point |
| Mounting | Sectional |
| Interconnected | No |
| Interior Handle Style | Knob, Lever |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-7/8", 2", 2-1/2", 2-1/4", 2-1/8", 2-3/4", 2-3/8", 2-5/8", 2-7/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.75 in. |
| Product Weight | 4.5 lbs. |
| Trim Height | 11.75 in. |
| Trim Width | 1.75 in. |
| Center to Center | 5.5 in. |
| Overflow Height | 14.25 in. |
| Interior Trim Height | 2.5 in. |
| Interior Trim Width | 2.5 in. |
| Cylinder Included | Yes |
| Interior Included | No |
| Color | Flat Black, Oil Rubbed Bronze, Polished Chrome, Polished Nickel, Satin Brass, Satin Nickel, Unlacquered Brass |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |






Reviews
There are no reviews yet.