Double Cylinder Keyed Entry Function: Double cylinder mortise trim requires a key to unlock the mechanism on both the interior and exterior sides of the door. Double cylinder locks can pose a safety hazard in times of emergency due to requiring a key to unlock from the inside; please check local codes before installing.
Features:
Constructed from forged brass ensuring a quality feel and workmanship
Designed for installation on right or left handed doors
Installation is quick and simple with provided template and standard door prep
Your choice of square or round corner latch available
Limited lifetime mechanical warranty included on every Emtek product
Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Specifications:
Backset: 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-5/8″ – 2-7/8″
Handing: Left or Right
Projection: 2-1/2″
Latch Faceplate: Square or Rounded Corner
Cylinder: 5 Pin Schlage C
Product Variations:
4810:Â with Dummy Function
4820: with Single Cylinder Function
4830 (This Model): with Double Cylinder Function
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Baden Collection
Specifications
| Material | Brass |
| Thermostat | Modern |
| Handle Style | Grip |
| Handle Material | Metal |
| Handshower | Left, Right |
| Function | Keyed Entry |
| Latch Faceplate | Square Corner, Round Corner |
| Cylinder | 5 Pin Schlage C |
| Lock Style | Single Point |
| Mounting | Sectional |
| Cylinder Type | Double Cylinder |
| Keyway | C |
| Panic Proof | No |
| Interconnected | Optional |
| Collection | Brass Modern |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Baden |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-5/8", 1-7/8", 2", 2-1/2", 2-1/4", 2-1/8", 2-3/4", 2-3/8", 2-5/8", 2-7/8" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Center to Center | 4.5 in. |
| Grip Center to Center | 8.625 in. |
| Cylinder Included | Yes |
| Interior Included | Yes |
| Color | Flat Black, Oil Rubbed Bronze, Satin Brass, Polished Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |


Reviews
There are no reviews yet.