All Emtek items are made to order
Image shown may vary slightly from actual product
Single Cylinder Keyed Entry: Single cylinder keyed entry door hardware is locked and unlocked from the exterior using a key and can be locked and unlocked from the interior using the locking mechanism. Perfect for securing entrances, side doors, and anywhere else that needs a bit more security.
Features:
Constructed of solid brass for durability and dependability
Installs easily with all necessary mounting hardware included
Covered by Emtek’s 5 year finish and limited lifetime mechanical manufacturer warranties
Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Specifications:
Backset: 2-3/4″ or 2-3/8″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 2″
Handing: Reversible Left or Right
Handle Width: 2-1/4″
Handle Height: 2-1/4″
Handle Projection: 2-3/8″
Product Weight: 1.5 lbs.
Latch Faceplate: Round Corner or Square Corner
Cylinder: 5 Pin C
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Providence Collection
Specifications
| Material | Brass |
| Thermostat | Transitional |
| Handle Style | Knob |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Concealed Screws | No |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Latch Faceplate | Round Corner, Square Corner |
| Rosette Shape | Arch |
| Function | Keyed Entry |
| Handle Design | Providence |
| Handle Material | Metal |
| Cylinder | 5 Pin C |
| Keyway | C |
| Knob Shape | Round |
| Trim Design | Type 8 |
| ADA | No |
| Collection | American Classic, Pre-Configured |
| Manufacturer Warranty | 5 Year Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Providence |
| Fire Rated | No |
| Product Weight | 1.5 lbs. |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8", 1-7/8", 2" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.375 in. |
| Handle Height | 2.25 in. |
| Handle Width | 2.25 in. |
| Cylinder Included | Yes |
| Color | Flat Black, French Antique, Oil Rubbed Bronze, Pewter, Polished Chrome, Polished Nickel, Satin Brass, Satin Nickel, Unlacquered Brass |


Reviews
There are no reviews yet.