All Emtek items are made to order
Image shown may vary slightly from actual product
Â
Â
Single Cylinder Keyed Entry: Single cylinder keyed entry door hardware is locked and unlocked from the exterior using a key and can be locked and unlocked from the interior using the locking mechanism. Perfect for securing entrances, side doors, and anywhere else that needs a bit more security.
Â
Features:
Constructed of solid brass for durability and dependability
Installs easily with all necessary mounting hardware included
Covered by Emtek’s 5 year finish and limited lifetime mechanical manufacturer warranties
Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Specifications:
Backset: 2-3/4″ or 2-3/8″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-1/4″ to 2-1/16″
Handing: Right
Handle Length: 5″
Handle Projection: 2-1/8″
Product Weight: 5 lbs.
Latch Faceplate: Round Corner or Square Corner
Cylinder: 5 Pin C
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Helios Collection
Specifications
| Door Thickness | 1-1/4", 1-3/8", 1-1/2", 1-5/8", 1-3/4", 1-7/8", 2", 2-1/16" |
| Handle Projection | 2.125 in. |
| Product Weight | 5 lbs. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Length | 5 in. |
| Concealed Screws | No |
| Function | Keyed Entry |
| Handshower | Right |
| Handle Material | Metal |
| Material | Brass |
| Rosette Shape | Round |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Thermostat | Modern |
| Handle Style | Lever |
| Handle Design | Helios |
| Latch Faceplate | Round Corner, Square Corner |
| Trim Design | Disk |
| Lever Shape | Square, Straight |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Cylinder | 5 Pin C |
| Keyway | C |
| ADA | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Brass Modern, Pre-Configured |
| Fire Rated | No |
| Manufacturer Warranty | 5 Year Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| Series | Helios |
| Cylinder Included | Yes |
| Color | Flat Black, Oil Rubbed Bronze, Polished Chrome, Polished Nickel, Satin Brass, Satin Nickel, Unlacquered Brass |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |


Reviews
There are no reviews yet.