All Emtek items are made to order
Image shown may vary slightly from actual product
Privacy: Privacy door hardware features a locking mechanism on the interior for use on bedroom and bathroom doors where locking is needed. The exterior side features a small pin hole to unlock the door hardware from the outside.
Features:
Constructed of high quality brass and crystal for durability and dependability
Installs easily with all necessary mounting hardware included
Covered by Emtek’s limited lifetime manufacturer warranty
Specifications:
Backset: 2-3/4″ or 2-3/8″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-1/4″ to 2″
Handing: Reversible Left or Right
Handle Width: 2-1/4″
Handle Height: 2-1/4″
Handle Projection: 2-1/2″
Trim Width: 2-1/2″
Trim Height: 2-1/2″
Product Weight: 3.00 lbs.
Latch Faceplate: Round Corner or Square Corner
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Modern Disc Collection
Specifications
| Thermostat | Modern |
| Function | Privacy |
| Material | Brass, Crystal |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Locking Mechanism | Trim Lock |
| Handle Style | Knob |
| Concealed Screws | No |
| Handle Material | Crystal |
| Handle Design | Modern Disc |
| Latch Faceplate | Round Corner, Square Corner |
| Trim Design | Disk |
| Rosette Shape | Round |
| Knob Shape | Flat, Round |
| Collection | Brass Modern Crystal, Pre-Configured |
| Series | Modern Disc |
| Approved for Commercial Use | No |
| ADA | No |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Fire Rated | No |
| Product Weight | 3.00 lbs. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-1/4", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8", 1-7/8", 2" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.5 in. |
| Trim Height | 2.5 in. |
| Trim Width | 2.5 in. |
| Handle Height | 2.25 in. |
| Handle Width | 2.25 in. |
| Color | Flat Black, Oil Rubbed Bronze, Polished Chrome, Polished Nickel, Satin Brass, Satin Nickel, Unlacquered Brass |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |


Reviews
There are no reviews yet.