All Emtek items are made to order
Passage Function: Passage door hardware has no locking mechanism. Both the interior and exterior handles are always free making it perfect for hallways, closet doors, and anywhere else a lock isn’t needed. Passage door hardware can also be used in conjunction with a deadbolt to secure a back door or entrance.
Features:
Solid brass rosette and housing give a long lasting and durable beauty
Designed for left or right handed doors
Standard door prep and installation
Comes standard with a 2-3/8″ latch with the option for 2-3/4″ latch
Limited lifetime warranty for the original owner
Specifications:
28 Degree Latch: No
Backset: 2-3/4″, 2-3/8″
Concealed Screws: No
Cross Bore: 2-1/8″
Door Thickness: 1-1/4″ to 3″
Edge Bore: 1″
Handing: Left, Right
Latch Faceplate: Drive-In, Round Corner, Square Corner
Lever Length: 5″
Projection: 2-1/4″
Product Variations:
505AG: Argos Dummy Brass Lever Set
510AG: Argos Passage Brass Leverset
520AG (This Model): Argos Privacy Brass Leverset
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Argos Collection
Specifications
| Material | Brass, Metal |
| Handle Material | Metal |
| Thermostat | Modern |
| Style | Contemporary/Modern |
| Function | Privacy |
| Latch Faceplate | Drive-In, Square Corner |
| Concealed Screws | No |
| Handshower | Left |
| Lever Shape | Square, Straight |
| Rosette Shape | Rectangle, Round, Square |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Locking Mechanism | Trim Lock |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Brass Modern |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Series | Argos |
| Backset | 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-1/4", 1-3/8", 1-5/8", 1-7/8", 2", 2-1/2", 2-1/4", 2-1/8", 2-3/4", 2-3/8", 2-5/8", 3" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Length | 5 in. |
| Handle Projection | 2.25 in. |
| 28 Degree Latch | No |
| Color | Flat Black, Oil Rubbed Bronze, Polished Chrome, Polished Nickel, Satin Brass, Satin Nickel, Unlacquered Brass |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |






Reviews
There are no reviews yet.