All Emtek items are made to order. Please allow 1 to 2 weeks processing time.
Â
Â
Privacy Function: Privacy door hardware features a locking mechanism on the interior for use on bedroom and bathroom doors where locking is needed. The exterior side features a small pin hole to unlock the door hardware from the outside.
Â
Features:
Emtek SELECT allows to fully customize your lever set
Multiple finishes and stem options create unique combinations
Steam and handle will be permanently affixed
Crafted from solid brass for a premium feel
Handing can be selected for left or right handed doors
Includes a round or square corner latch faceplate
Installs on doors with 1-1/4″ to 3″ thickness
Covered under a Limited Lifetime Mechanical and 5 Year Finish Warranty
All necessary mounting hardware is included
Unlacquered Brass (US3NL) finish is available for an additional $40 to MSRP. Please contact Sales Representative to order
Product Technologies:
Solid Brass Construction: This product begins with raw bars of solid brass which are heated, and pounded into specially made dies—producing a stronger, more substantial product. The difference between lesser metals and heat forged brass is noticeable the minute you hold it in your hands—solid brass is heavier, smoother, and naturally resists corrosion.
28 Degree Premium Latch: Incorporates a unique chassis design that significantly shortens the rotation and creates a more crisp and ergonomic function.
Specifications:
Backset: 2-3/4″ or 2-3/8″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-1/4″ to 3″
Handing: Left or Right
Handle Length: 4-5/8″
Handle Projection: 2-1/8″
Latch Faceplate: Round Corner or Square Corner
Locking Mechanism: Trim Lock
Product Weight: 2 lbs.
Material: Brass
Product Variations:
505FA: Dummy Lever Set
510FA: Passage Lever Set
520FA (This Model): Privacy Lever Set
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Faceted Collection
Specifications
| Thermostat | Transitional |
| Material | Brass |
| Concealed Screws | No |
| Function | Privacy |
| Handshower | Left, Right |
| Handle Material | Metal |
| Latch Faceplate | Round Corner, Square Corner |
| Rosette Shape | Rectangle, Round, Square |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Lever Shape | Round, Straight |
| Handle Design | Faceted |
| Locking Mechanism | Trim Lock |
| Collection | SELECT |
| ADA | No |
| Country Of Origin | USA |
| Manufacturer Warranty | 5 Year Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| Approved for Commercial Use | No |
| Made in America | Yes |
| Fire Rated | No |
| Series | Faceted |
| Product Weight | 2 lbs. |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-1/4", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8", 1-7/8", 2", 2-1/2", 2-1/4", 2-1/8", 2-3/4", 2-3/8", 2-5/8", 2-7/8", 3" |
| Handle Projection | 2.125 in. |
| Handle Length | 4.625 in. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Edge Bore | 1" |
| 28 Degree Latch | Yes |
| Color | Flat Black, Lifetime Polished Nickel, Oil Rubbed Bronze, Polished Chrome, Satin Brass, Satin Nickel, Unlacquered Brass |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |












Reviews
There are no reviews yet.