All Emtek items are made to order.
An innovative new product leading the industry in decorative door hardware, the Emtek Stretto offers a sleek, narrow design that can be paired with any Emtek Sandcast bronze knob or lever allowing you to customize to your specific style. Built with high quality materials and made to order, the Stretto is a perfect blend of quality and design. Sleek, modern, and sophisticated, this Emtek leverset is suitable for even the most luxurious of homes.
Features:
Solid brass construction
Available in one of three beautiful finishes
Choose from a variety of knob and lever options
Left or right hand application (please specify)
Ships with round or square corner latches
Lifetime limited warranty
Key Product Attributes:
Privacy Function: Emtek privacy entry sets are locked from the interior using a thumb turn with an emergency release on the exterior plate. They are ideal for bathrooms, bedrooms, or anywhere a locking door is desired but a keyed cylinder isn’t necessary.
Specifications:
Backset: 2-3/4″, 2-3/8″
Cross Bore: 1-1/4″
Door Thickness: 1-1/4″ – 3″
Edge Bore: 1″
Function: Privacy
Handing: Left, Right
Height: 11″
Latch Faceplate: Round Corner, Square Corner
Material: Brass
Width: 1-1/2″
Additional Functions:
5143: Passage Sideplate Entry Set
5243 (This Model): Privacy Sideplate Entry Set
5046: Dummy Sideplate Entry Set
5043: Single Dummy Sideplate
5444: Single Cylinder Keyed Sideplate Entry Set
5044: Dummy Sideplate Entry Set with Dummy Cylinder
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Stretto Collection
Specifications
| Thermostat | Rustic |
| Material | Brass |
| Handshower | Left, Right |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Knob, Lever |
| Latch Faceplate | Round Corner, Square Corner |
| Concealed Screws | No |
| Function | Privacy |
| Mounting | Full Plate |
| Panic Proof | No |
| Trim Design | Stretto |
| Interconnected | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Sandcast Bronze |
| Series | Stretto |
| Height | 11 in. |
| Width | 1.5 in. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-1/4", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8", 1-7/8", 2", 2-1/2", 2-1/4", 2-1/8", 2-3/4", 2-3/8", 2-5/8", 2-7/8", 3" |
| Backplate Height | 11 in. |
| Base Width | 1.5 in. |
| Cross Bore | 1-1/4" |
| Color | Flat Black, Medium Bronze, Tumbled White Bronze |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones |



Reviews
There are no reviews yet.