All Emtek items are made to order.
Features:
Solid brass construction
Available in one of seven beautiful finishes
Choose from a variety of knob and lever options
Left or right handing available
Ships with both full-lip and deadbolt strike plates
Installation hardware included
Limited lifetime warranty
Key Product Features:
Single Point Keyed Entry (Single Cylinder): A single cylinder entry set is keyed on the outside and is unlocked by key on the exterior or by turning the thumb turn on the interior. Single cylinder entry sets are most commonly used for home entrances.
Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Specifications:
Backset: 2-3/4″, 2-3/8″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-1/4″ – 2-1/4″
Handing: Left or Right
Center to Center: 5-1/2″
Cylinder: 5 Pin Schlage C
Latch Faceplate: Round or Square Corner
Additional Functions:
5308 (This Model): Single Cylinder Single Point Entry Set
5358: Single Point Dummy Entry Set
5318: Single Cylinder Two Point Entry Set
5368: Two Point Dummy Entry Set
5328: Double Cylinder Two Point Entry Set
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Annapolis Collection
Specifications
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | American Classic |
| Series | Annapolis |
| Center to Center | 5.5 in. |
| Width | 2.75 in. |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-1/4", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8", 1-7/8", 2", 2-1/4", 2-1/8" |
| Height | 9.75 in. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Material | Brass |
| Thermostat | Traditional |
| Handshower | Left, Right |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Knob, Lever |
| Keyway | C |
| Panic Proof | No |
| Full Backplate | Yes |
| Function | Keyed Entry |
| Mounting | Full Plate |
| Latch Faceplate | Round Corner, Square Corner |
| Lock Style | Single Point |
| Cylinder | 5 Pin Schlage C |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Interconnected | No |
| Color | Flat Black, French Antique, Oil Rubbed Bronze, Pewter, Polished Chrome, PVD-Lifetime, Satin Nickel |


Reviews
There are no reviews yet.