All Emtek items are made to order.
Privacy Function: Privacy door hardware features a locking mechanism on the interior for use on bedroom and bathroom doors where locking is needed. The exterior side features a small pin hole to unlock the door hardware from the outside.
Features:
Crafted with solid bronze designed for lasting use
Finishes gracefully age, revealing the underlying bronze
Select left or right handed door configurations
Installs on doors with 1-1/4″ to 3″ thickness
Includes round, square corner or drive-in latch faceplate
All necessary mounting hardware is included for easy installation
Product Technologies:
Solid Bronze Construction: Solid bronze is made with copper and tin. Bronze is known for its appearance, resilience,and durability. Solid bronze is stronger and less brittle than cast iron and resists corrosion.
Specifications:
Backset: 2-3/4″ or 2-3/8″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-1/4″ to 3″
Handing: Left or Right
Handle Length: 4-7/8″
Handle Projection: 1-1/4″
Product Weight: 2 lbs.
Latch Faceplate: Square Corner, Round Corner or Drive-In
Locking Mechanism: Trim Lock
Material: Bronze
Product Variations:
705BR: Dummy Lever Set
710BR: Passage Lever Set
720BR (This Model): Privacy Lever Set
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Bryce Collection
Specifications
| Material | Bronze |
| Thermostat | Modern, Rustic |
| Solid Construction | Solid Bronze |
| Handshower | Left, Right |
| Concealed Screws | No |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Rosette Shape | Arch, Rectangle, Round, Square |
| Function | Privacy |
| Handle Design | Bryce |
| Handle Material | Metal |
| Lever Shape | Round, Straight |
| Locking Mechanism | Trim Lock |
| ADA | No |
| Collection | Rustic Sandcast Bronze |
| Country Of Origin | USA |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Mechanical |
| Approved for Commercial Use | No |
| Made in America | Yes |
| Series | Bryce |
| Fire Rated | No |
| Product Weight | 2 lbs. |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-1/4", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8", 1-7/8", 2", 2-1/2", 2-1/4", 2-1/8", 2-3/4", 2-3/8", 2-5/8", 2-7/8", 3" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Length | 4.875 in. |
| Handle Projection | 1.25 in. |
| 28 Degree Latch | No |
| Color | Flat Black Bronze, Medium Bronze, Tumbled White Bronze |
| Color Tone | Bronze Tones |






Reviews
There are no reviews yet.