All Emtek items are made to order.
An innovative new product leading the industry in decorative door hardware, the Emtek Stretto offers a sleek, narrow design that can be paired with any Emtek brass knob or lever allowing you to customize to your specific style. Built with high quality materials and made to order, the Stretto is a perfect blend of quality and design. Sleek, modern, and sophisticated, this Emtek leverset is suitable for even the most luxurious of homes.
Features:
Solid brass construction
Available in one of six beautiful finishes
Choose from a variety of knob and lever options
Left or right hand application (please specify)
Ships with round or square corner latches
Lifetime limited warranty
Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Key Product Attributes:
Keyed Entry (Single Cylinder) Function: Emtek single cylinder keyed entry sets can be locked and unlocked from the exterior with a key, and then locked or unlocked from the inside with an associated turn-button. While primarily used to secure entrances and side doors, it can be used anywhere a little extra security is desired.
Specifications:
Backset: 2-3/4″, 2-3/8″
Center to Center: 3.375
Cross Bore: 1-1/4″
Door Thickness: 1-1/4″ – 3″
Edge Bore: 1″
Function: Single Cylinder
Handing: Left, Right
Height: 10″
Latch Faceplate: Round Corner, Square Corner
Material: Brass
Width: 2″
Cylinder: Schlage C Keyway
Additional Functions:
7141: Passage Sideplate Entry Set
7241: Privacy Sideplate Entry Set
7045: Dummy Sideplate Entry Set
7041: Single Dummy Sideplate
7442 (This Model): Single Cylinder Keyed Sideplate Entry Set
7042: Dummy Sideplate Entry Set with Dummy Cylinder
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Stretto Collection
Specifications
| Width | 2 in. |
| Height | 10 in. |
| Center to Center | 3.375 in. |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-1/4", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8", 1-7/8", 2", 2-1/2", 2-1/4", 2-1/8", 2-3/4", 2-3/8", 2-5/8", 2-7/8", 3" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Cross Bore | 1-1/4" |
| Edge Bore | 1" |
| Backplate Height | 10 in. |
| Base Width | 2 in. |
| Thermostat | Traditional |
| Material | Brass |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Handshower | Left, Right |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Knob, Lever |
| Latch Faceplate | Round Corner, Square Corner |
| Full Backplate | Yes |
| Concealed Screws | No |
| Cylinder | 5 Pin Schlage C |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Function | Keyed Entry |
| Keyway | C |
| Mounting | Full Plate |
| Panic Proof | No |
| Interconnected | No |
| Trim Design | Stretto |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Classic Brass |
| Series | Stretto |
| Color | Flat Black, French Antique, Oil Rubbed Bronze, Pewter, PVD-Lifetime, Satin Nickel, Unlacquered Brass |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Gold Tones, Neutrals, Nickel Tones, Silver Tones |


Reviews
There are no reviews yet.