All Emtek items are made to order.
Keyed Entry (Double Cylinder) Function: The deadbolt is thrown and retracted by a key from either side. As you will not be able to unlock this from the inside without a key, please check your local fire code to ensure this is allowed before purchasing.
Features:
Solid forged brass construction ensures elegant style along with long-lasting durability
Choose either left or right handing depending on the door application
Easily install into any standard prepared door
Emtek offers a Limited Lifetime Warranty to the original purchaser
Includes Knob or Lever, Latch, and Strike Plate
Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Specifications:
Backset: 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-5/8″ to 2-1/2″
Handing: Left or Right
Height: 7-1/8″
Width: 2-3/8″
Center to Center: 3-5/8″
Latch Faceplate: Square Corner or Round Corner
Cylinder: Schlage C Keyway
Material: Solid Forged Brass
The American Classic Collection latches are heavy-duty die cast construction, with strong internal springs, solid brass nose bolts, and sintered metal cams. A plastic bushing located in the joint between the handle and the rosette ensures a friction-free wear surface, preventing metal from bearing on metal and providing smooth, long-lasting operation. Handles are positively connected to rosettes with a permanent clip. Each has a set screw which eliminates “handle wobble” when tightened. Emtek’s threaded tubes are machined brass to ensure good threads and prevent corrosion.
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Quincy Collection
Specifications
| Height | 7.125 in. |
| Width | 2.375 in. |
| Center to Center | 3.625 in. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-5/8", 1-7/8", 2", 2-1/2", 2-1/4", 2-1/8", 2-3/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Material | Brass |
| Thermostat | Traditional |
| Handle Style | Knob, Lever |
| Handle Material | Metal |
| Style | Traditional/Classic |
| Full Backplate | Yes |
| Cylinder | Schlage C |
| Cylinder Type | Double Cylinder |
| Function | Keyed Entry |
| Handshower | Left, Right |
| Keyway | C |
| Latch Faceplate | Round Corner, Square Corner |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Mounting | Full Plate |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Brass Modern, Classic Brass |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Series | Quincy |
| Color | Flat Black, French Antique, Oil Rubbed Bronze, Pewter, Polished Brass, Polished Chrome, Satin Nickel, Unlacquered Brass |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Neutrals, Nickel Tones, Silver Tones |



Reviews
There are no reviews yet.