All Emtek items are made to order.
Passage Function: Emtek’s passage knobsets are operated by a knob from both the interior and exterior. With the passage function, the door does not lock from either side. Uncompromisingly rugged and beautifully crafted, these locks are suitable for the very finest homes.
Features:
Beautifully constructed from solid brass and crystal for elegance and outstanding durability
Handing is reversible for either left or right door applications
Easily install onto any standard prepared door
Emtek offers a Limited Lifetime Warranty to the original purchaser
Specifications:
Backset: 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-1/4″ to 3″
Handing: Reversible Left or Right
Knob Diameter: 2-1/16″
Projection: 3-3/8″
Latch Faceplate: Round Corner, Square Corner or Drive-In
Material: Crystal and Solid Brass
These stunning crystal knobs are reproductions of early American designs. Each knob is hand polished and fitted to a sturdy and attractive brass rosette. The latches are heavy-duty die cast construction, with strong internal springs, solid brass nose bolts, and sintered metal cams. A plastic bushing located in the joint between the handle and the rosette ensures a friction-free wear surface, preventing metal from bearing on metal and providing smooth, long-lasting operation. Handles are positively connected to rosettes with a permanent clip. Each has a set screw which eliminates “handle wobble” when tightened. Emtek’s threaded tubes are machined brass to ensure good threads and prevent corrosion.
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Bristol Collection
Specifications
| Material | Brass, Crystal |
| Thermostat | Transitional |
| Handle Material | Crystal |
| Handshower | Left, Reversible |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Style | Glass/Crystal |
| Function | Passage |
| Rosette Shape | Oval, Rectangle, Round, Square |
| Knob Shape | Ball |
| Collection | Crystal |
| Approved for Commercial Use | No |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Series | Bristol |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-5/8", 2", 2-1/2", 2-1/4", 2-1/8", 2-3/4", 2-3/8", 2-5/8", 2-7/8" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Handle Height | 2.0625 in. |
| Edge Bore | 1" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Handle Projection | 3.375 in. |
| Handle Width | 2.0625 in. |
| Color | Flat Black, French Antique, Oil Rubbed Bronze, Pewter, Polished Brass, Polished Chrome, Polished Nickel, Satin Brass, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Neutrals, Nickel Tones, Silver Tones |


Reviews
There are no reviews yet.