All Emtek items are made to order.
Single Cylinder Function: Single Cylinder function specifies that the deadbolt is thrown by a thumb turn on the interior while the exterior uses a key for locking and unlocking.
Features:
Solid brass construction with hardened steel bolt for maximum durability and security
Fits most standard preparation doors between 1-3/4″ and 3″ thick
Comes with your choice of round or square corner latch plate
Includes limited lifetime mechanical and five year finish warranty
Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Specifications:
Backset: 2-3/8″ or 2-3/4″
Door Thickness: 1-3/4″ – 3″
Diameter: 2-3/8″
Projection: 5/8″
Cylinder: Schlage C Keyway
Material: Solid Forged Brass
Emtek is dedicated to bringing interesting, well made hardware back into American homes. Emtek’s mission is to satisfy the higher expectations of today’s homeowners with regard to door locks. They strive to provide a broad and interesting range of products that consumers can use as elements of decor, and not just as a way to latch a door.
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Modern Disc Collection
Specifications
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 2-1/8", 2", 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8", 1-7/8", 1-9/16" |
| Edge Bore | 1" |
| Exterior Projection | 1.25 in. |
| Interior Height | 2.5 in. |
| Exterior Height | 2.5 in. |
| Interior Projection | 0.625 in. |
| Cylinder | 5 Pin Schlage C |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Function | Keyed Entry |
| Handshower | Reversible, Right, Left |
| Keyway | C |
| Latch Faceplate | Round Corner, Square Corner |
| Material | Brass |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Thermostat | Modern |
| Concealed Screws | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Brass Modern |
| Series | Modern Disc |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Color | Flat Black, Oil Rubbed Bronze, Satin Brass, Unlacquered Brass, Polished Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |


Reviews
There are no reviews yet.