All Emtek items are made to order.
 Single Cylinder Function: Emtek’s single cylinder deadbolts are keyed on the exterior with an associated thumb turn on the inside that can quickly and easily lock or unlock the latch mechanism. Single cylinder locks are most commonly used to secure entrances to a residence or place of business.
Â
Features:
Solid brass construction for long lasting beauty
Designed for easy installation for one person
Comes standard with a 2-3/8″ latch with the option for 2-3/4″ latch
Works with many door thicknesses (must be indicated)
Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Product Technologies:
Material – Solid Brass: Solid brass is made from copper and zinc and is prized for its resilience, durability, and beauty. Solid brass can always be polished back to its original sheen and is highly resistant to rusting. Solid brass is often available in finishes that other hinge materials are not.
Specifications:
Backset: 2-3/4″, 2-3/8″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Projection: 0.5″
Latch Faceplate: Square Corner
Cylinder: 5 Pin Schlage C
Height: 2.5″
Width: 3″
Material: Solid Brass
Additional Functions:
8479 (This Model): Single Cylinder Deadbolt
8379: Double Cylinder Deadbolt
8579: One-Sided Deadbolt
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Wilshire Collection
Specifications
| Thermostat | Modern |
| Material | Brass |
| Concealed Screws | No |
| Function | Keyed Entry |
| Latch Faceplate | Square Corner |
| Rosette Shape | Rectangle |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Keyway | C |
| Panic Proof | No |
| Designer Style | Colonial |
| Cylinder | 5 Pin Schlage C |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Removable Core | No |
| Collection | Wilshire |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | American Heritage |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-7/8", 2", 2-1/2", 2-1/4", 2-1/8", 2-3/4", 2-3/8", 2-5/8", 2-7/8", 3" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Interior Height | 2.5, 3 in. |
| Exterior Height | 3, 2.5 in. |
| Exterior Projection | 0.5 in. |
| Cylinder Included | Yes |
| Color | Flat Black, French Antique, Oil Rubbed Bronze, Pewter, Polished Brass, Polished Chrome, Polished Nickel, Satin Brass, Satin Nickel, Unlacquered Brass |



Reviews
There are no reviews yet.