All Emtek items are made to order.
Â
Â
One-Sided Function: One-sided deadbolts work via thumb turn on the interior side of the door without any keying or unlatching function on the exterior. Often times they are used on panic rooms, dark rooms, or back doors where exterior/keyed entry is not required when occupied, but can be installed anywhere that additional secured privacy is needed.
Â
Features:
Solid bronze construction ensuring a lasting and durable product
Finishes gracefully age, revealing the underlying bronze
Installs on standard doors of 1-3/4″ to 3″ thickness
Reversible handing installs on left or right handed doors
Includes all necessary mounting hardware for easy installation
Emtek offers a Limited Lifetime Mechanical warranty
Product Technologies:
Solid Bronze Construction: Solid bronze is made with copper and tin. Bronze is known for its appearance, resilienceand durability. Solid bronze is stronger and less brittle than cast iron and resists corrosion.
Specifications:
Backset: 2-3/4″ or 2-3/8″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/4″ to 3″
Handing: Reversible Left or Right
Exterior Height: 3″
Interior Height: 3″
Exterior Width: 2-7/16″
Interior Width: 2-7/16″
Exterior Projection: 11/16″
Interior Projection: 1-1/4″
Material: Bronze
Product Variations:
8565 (This Model): One Sided Deadbolt
8477: Single Cylinder Deadbolt
8377: Double Cylinder Deadbolt
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Sandcast Bronze Collection
Specifications
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Sandcast Bronze |
| Series | Sandcast No. 3 Deadbolt, Rustic Modern Rectangular |
| ADA | No |
| Country Of Origin | USA |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Mechanical |
| Made in America | Yes |
| Fire Rated | No |
| Height | 3 in. |
| Width | 2.4375 in. |
| Product Weight | 1.46 lbs. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-5/8", 1-7/8", 2", 2-1/2", 2-1/4", 2-1/8", 2-3/4", 2-3/8", 2-5/8", 2-7/8", 3" |
| Edge Bore | 1" |
| Projection | 1.25 in. |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Material | Bronze |
| Thermostat | Traditional, Modern, Rustic |
| Solid Construction | Solid Bronze |
| Latch Faceplate | Round Corner, Square Corner |
| Rosette Shape | Rectangle |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Locking Mechanism | Thumbturn |
| Concealed Screws | No |
| Removable Core | No |
| Color | Deep Burgundy, Flat Black Bronze, Medium Bronze, Silver Patina, Tumbled White Bronze |
| Color Tone | Bronze Tones, Reds, Silver Tones |




Reviews
There are no reviews yet.