All Emtek items are made to order.
Note: Half bore installation only. No exterior plate available.
 One-Sided Function: Emtek’s single-sided deadbolts feature a fully operation deadbolt without the cylinder and are only operable by a thumbturn on the interior. They are ideal for safe rooms or anywhere additional security and privacy are required.
Â
Features:
Solid brass construction for long lasting beauty
Designed for easy installation for one person
Comes standard with a 2-3/8″ latch with the option for 2-3/4″ latch
Product Technologies:
Material – Solid Brass: Solid brass is made from copper and zinc and is prized for its resilience, durability, and beauty. Solid brass can always be polished back to its original sheen and is highly resistant to rusting. Solid brass is often available in finishes that other hinge materials are not.
Specifications:
Backset: 2-3/4″, 2-3/8″
Cross Bore: 1-3/4″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-5/8″ to 3-1/4″
Projection: 1″
Latch Faceplate: Square Corner
Cylinder: 5 Pin Schlage C
Height: 2.5″
Width: 3″
Material: Solid Brass
Additional Functions:
8479: Single Cylinder Deadbolt
8379: Double Cylinder Deadbolt
8579 (This Model): One-Sided Deadbolt
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Wilshire Collection
Specifications
| Material | Brass |
| Thermostat | Modern |
| Designer Style | Colonial |
| Cylinder | 5 Pin Schlage C |
| Keyway | C |
| Latch Faceplate | Square Corner |
| Panic Proof | No |
| Rosette Shape | Rectangle |
| Concealed Screws | No |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Removable Core | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Wilshire |
| Series | American Heritage |
| Height | 2.5 in. |
| Width | 3 in. |
| Projection | 1 in. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Cross Bore | 1-3/4" |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-5/8", 1-7/8", 2", 2-1/2", 2-1/4", 2-1/8", 2-3/4", 2-3/8", 2-5/8", 2-7/8", 3", 3-1/4" |
| Edge Bore | 1" |
| Cylinder Included | Yes |
| Color | Flat Black, French Antique, Oil Rubbed Bronze, Pewter, Polished Brass, Polished Chrome, Polished Nickel, Satin Nickel, Unlacquered Brass |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Neutrals, Nickel Tones, Silver Tones |



Reviews
There are no reviews yet.