All Emtek items are made to order.
Features:
Constructed of solid brass for durability and dependability
Coordinates with other items from the Hammered Ring collection
Screws included for simple, out-of-the-box installation
Covered by Emtek’s limited lifetime manufacturer warranty
Includes a single (1) pull
Dimensions:
Length: 1-3/4″
Width: 1-1/2″
Projection: 1/2″
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Hammered Ring Collection
Specifications
| Thermostat | Rustic, Traditional |
| Material | Brass |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Characteristics | Hammered |
| Style | Ring Pulls |
| Shape | Ring |
| Width | 1.5 in. |
| Length | 1.75 in. |
| Product Weight | 2.13 lbs. |
| Diameter | 1.5 in. |
| Projection | 0.5 in. |
| Quantity | 1 |
| Length mm | 44 mm |
| Projection mm | 13 mm |
| Width mm | 38 mm |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Arts & Crafts |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Series | Hammered Ring |
| Made in America | Yes |
| Color | Oil Rubbed Bronze, Satin Brass, Satin Nickel, Unlacquered Brass |
| Color Tone | Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones |


Reviews
There are no reviews yet.