All Emtek items are made to order.
Features:
Constructed of high quality solid brass for lasting durability
Coordinates with other items from the Arts and Crafts Collection
All necessary mounting hardware is included
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull
Dimensions:
Center to Center: 3″
Length: 3-1/2″
Width: 1-3/8″
Projection: 1″
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Hammered Bin Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Width | 1.375 in. |
| Center to Center | 3 in. |
| Product Weight | 0.2 lbs. |
| Length | 3.5 in. |
| Quantity | 1 |
| Nominal Center to Center | 3" (76mm) |
| Projection | 1 in. |
| Center to Center mm | 76 mm |
| Length mm | 89 mm |
| Projection mm | 25 mm |
| Width mm | 35 mm |
Characteristics and Features
| Thermostat | Rustic |
| Material | Brass |
| Style | Cup Pulls |
| Characteristics | Hammered |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Arts & Crafts |
| Country Of Origin | USA |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Series | Hammered Bin |
| Made in America | Yes |
| Color | Oil Rubbed Bronze, Satin Brass, Satin Nickel |
| Color Tone | Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones |


Reviews
There are no reviews yet.