Features:
High quality finish maintains its appearance over time
Bronze construction for durability and premium feel
Coordinates with the Sandcast Bronze Collection
Emtek offers a Limited Lifetime Manufacturer Warranty
Includes all necessary mounting hardware for easy installation
Product Technologies:
Solid Bronze Construction: Solid bronze is often made primarily from copper and tin. Bronze is known for its resilience, durability, and machinability. Solid bronze is stronger and less brittle than cast iron and resists corrosion
Specifications:
Length: 5″
Width: 3/8″
Center to Center: 4″
Projection: 1-1/4″
Material: Bronze
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Sandcast Bronze Twig Collection
Specifications
| Product Weight | 2 lbs. |
| Width | 0.375 in. |
| Length | 5 in. |
| Center to Center | 4 in. |
| Nominal Center to Center | 4" (102mm) |
| Projection | 1.25 in. |
| Quantity | 10 |
| Center to Center mm | 102 mm |
| Projection mm | 32 mm |
| Length mm | 127 mm |
| Width mm | 10 mm |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Material | Bronze |
| Thermostat | Botanical |
| Style | Bar Pulls, Designer Pulls |
| Bulk Pack | Yes |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Sandcast Bronze |
| Country Of Origin | USA |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Made in America | Yes |
| Series | Sandcast Bronze Twig |
| Color | Flat Black, Medium Bronze, Tumbled White Bronze |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones |



Reviews
There are no reviews yet.