Features:
High quality finish maintains its appearance over time
Bronze construction for durability and premium feel
Coordinates with the Sandcast Bronze Collection
Emtek offers a Limited Lifetime Manufacturer Warranty
Includes all necessary mounting hardware for easy installation
Product Technologies:
Solid Bronze Construction: Solid bronze is often made primarily from copper and tin. Bronze is known for its resilience, durability, and machinability. Solid bronze is stronger and less brittle than cast iron and resists corrosion
Specifications:
Length: 5″
Width: 3/8″
Center to Center: 4″
Projection: 1-1/4″
Material: Bronze
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Sandcast Bronze Twig Collection
Specifications
| Product Weight | 5 lbs. |
| Width | 0.375 in. |
| Length | 5 in. |
| Center to Center | 4 in. |
| Center to Center mm | 102 mm |
| Nominal Center to Center | 4" (102mm) |
| Projection | 1.25 in. |
| Quantity | 25 |
| Length mm | 127 mm |
| Projection mm | 32 mm |
| Width mm | 10 mm |
| Material | Bronze |
| Thermostat | Botanical |
| Style | Bar Pulls, Designer Pulls |
| Bulk Pack | Yes |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Sandcast Bronze |
| Country Of Origin | USA |
| Made in America | Yes |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Series | Sandcast Bronze Twig |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Flat Black, Medium Bronze, Tumbled White Bronze |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones |



Reviews
There are no reviews yet.