Features:
High quality finish maintains its appearance over time
Brass construction for durability and premium feel
Coordinates with the Urban Modern Collection
Emtek offers a Limited Lifetime Manufacturer Warranty
Includes all necessary mounting hardware for easy installation
Product Technologies:
Solid Brass Construction: This product begins with raw bars of solid brass which are heated, and pounded into specially made dies; producing a stronger, more substantial product. The difference between lesser metals and heat forged brass is noticeable the minute you hold it in your hands. Solid brass is heavier, smoother, and naturally resists corrosion
Specifications:
Length: 7-5/8″
Width: 1/2″
Center to Center: 6″
Projection: 1-3/8″
Material: Brass
Product Variations:
86453: Freestone 3-1/2″ Bar Pull
86682: Freestone 3-1/2″ Extended Bar Pull
86454: Freestone 4″ Bar Pull
86676: Freestone 5″ Bar Pull
86455 (This Model): Freestone 6″ Bar Pull
86683: Freestone 6″ Extended Bar Pull
86456: Freestone 8″ Bar Pull
86677: Freestone 10″ Bar Pull
86678: Freestone 12″ Bar Pull
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Freestone Collection
Specifications
| Product Weight | 0.5 lbs. |
| Width | 0.5 in. |
| Center to Center | 6 in. |
| Length | 7.625 in. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 1.375 in. |
| Nominal Center to Center | 6" (152mm) |
| Center to Center mm | 152 mm |
| Length mm | 194 mm |
| Projection mm | 35 mm |
| Width mm | 13 mm |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Bar Pulls |
| Bulk Pack | No |
| Base Material | Brass |
| Collection | Urban Modern |
| Approved for Commercial Use | No |
| Country Of Origin | USA |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Made in America | Yes |
| Series | Freestone |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Flat Black, Oil Rubbed Bronze, Polished Chrome, Polished Nickel, Satin Brass, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |



Reviews
There are no reviews yet.