Features:
High quality finish maintains its appearance over time
Brass construction for durability and premium feel
Coordinates with the Urban Modern Collection
Emtek offers a Limited Lifetime Manufacturer Warranty
Includes all necessary mounting hardware for easy installation
Product Technologies:
Solid Brass Construction: This product begins with raw bars of solid brass which are heated, and pounded into specially made dies; producing a stronger, more substantial product. The difference between lesser metals and heat forged brass is noticeable the minute you hold it in your hands. Solid brass is heavier, smoother, and naturally resists corrosion
Specifications:
Length: 8″
Width: 5/8″
Center to Center: 6″
Projection: 1-3/8″
Material: Brass
Product Variations:
86459: Mod Hex 3-1/2″ Bar Pull
86684: Mod Hex 3-1/2″ Extended Bar Pull
86460: Mod Hex 4″ Bar Pull
86679: Mod Hex 5″ Bar Pull
86461 (This Model): Mod Hex 6″ Bar Pull
86685: Mod Hex 6″ Extended Bar Pull
86462: Mod Hex 8″ Bar Pull
86680: Mod Hex 10″ Bar Pull
86681: Mod Hex 12″ Bar Pull
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Mod Hex Collection
Specifications
| Width | 0.625 in. |
| Length | 8 in. |
| Product Weight | 0.5 lbs. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 1.375 in. |
| Center to Center | 6 in. |
| Center to Center mm | 152 mm |
| Nominal Center to Center | 6" (152mm) |
| Length mm | 203 mm |
| Projection mm | 35 mm |
| Width mm | 16 mm |
| Thermostat | Contemporary |
| Material | Zinc |
| Style | Bar Pulls |
| Bulk Pack | No |
| Base Material | Brass |
| Collection | Urban Modern |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Country Of Origin | USA |
| Made in America | Yes |
| Series | Mod Hex |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Flat Black, Oil Rubbed Bronze, Polished Chrome, Polished Nickel, Satin Brass, Satin Nickel |


Reviews
There are no reviews yet.