Features:
High quality finish maintains its appearance over time
Brass construction for durability and premium feel
Coordinates with the Contemporary Collection
Emtek offers a Limited Lifetime Manufacturer Warranty
Includes all necessary mounting hardware for easy installation
Product Technologies:
Solid Brass Construction: This product begins with raw bars of solid brass which are heated, and pounded into specially made dies; producing a stronger, more substantial product. The difference between lesser metals and heat forged brass is noticeable the minute you hold it in your hands. Solid brass is heavier, smoother, and naturally resists corrosion
Specifications:
Length: 5-1/2″
Width: 5/8″
Center to Center: 5″
Projection: 1″
Material: Brass
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Trinity Collection
Specifications
| Product Weight | 0.3 lbs. |
| Width | 0.625 in. |
| Length | 5.5 in. |
| Center to Center | 5 in. |
| Nominal Center to Center | 5" (128mm) |
| Projection | 1 in. |
| Quantity | 1 |
| Center to Center mm | 127 mm |
| Projection mm | 25 mm |
| Length mm | 140 mm |
| Width mm | 16 mm |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Handle Pulls |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Contemporary |
| Country Of Origin | USA |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Made in America | Yes |
| Series | Trinity |
| Color | Flat Black, Oil Rubbed Bronze, Polished Nickel, Satin Brass, Polished Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |


Reviews
There are no reviews yet.