Features:
High quality finish maintains its appearance over time
Bronze construction for durability and premium feel
Coordinates with the Sandcast Bronze Collection
Emtek offers a Limited Lifetime Manufacturer Warranty
Includes all necessary mounting hardware for easy installation
Product Technologies:
Solid Bronze Construction: Solid bronze is often made primarily from copper and tin. Bronze is known for its resilience, durability, and machinability. Solid bronze is stronger and less brittle than cast iron and resists corrosion
Specifications:
Length: 12-1/2″
Width: 1/2″
Center to Center: 12″
Projection: 1-3/8″
Material: Bronze
Product Variations:
86667: 3-1/2 Inch Center to Center Handle Cabinet Pull
86668: 4 Inch Center to Center Handle Cabinet Pull
86669: 5 Inch Center to Center Handle Cabinet Pull
86670: 6 Inch Center to Center Handle Cabinet Pull
86671: 8 Inch Center to Center Handle Cabinet Pull
86672: 10 Inch Center to Center Handle Cabinet Pull
86673 (This Model): 12 Inch Center to Center Handle Cabinet Pull
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Rustic Modern Collection
Specifications
| Product Weight | 1 lbs. |
| Width | 0.5 in. |
| Quantity | 1 |
| Length | 12.5 in. |
| Center to Center | 12 in. |
| Center to Center mm | 305 mm |
| Nominal Center to Center | 12" (305mm) |
| Projection | 1.375 in. |
| Length mm | 318 mm |
| Projection mm | 35 mm |
| Width mm | 13 mm |
| Material | Bronze |
| Thermostat | Rustic, Modern |
| Style | Handle Pulls |
| Bulk Pack | No |
| Collection | Sandcast Bronze |
| Country Of Origin | USA |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Rustic Modern |
| Made in America | Yes |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Flat Black Bronze, Medium Bronze, Tumbled White Bronze |




Reviews
There are no reviews yet.