Features:
Beautifully finished to complement a wide variety of home decors
Solid brass construction for long lasting durability
Coordinates with products from the Industrial Modern Collection from Emtek
Emtek offers a Limited Lifetime Manufacturer Warranty
Includes all necessary mounting hardware for easy installation
Product Technologies:
Solid Brass Construction: This product begins with raw bars of solid brass which are heated, and pounded into specially made dies—producing a stronger, more substantial product. The difference between lesser metals and heat forged brass is noticeable the minute you hold it in your hands—solid brass is heavier, smoother, and naturally resists corrosion.
Specifications:
Center to Center: 12″
Length: 12-7/8″
Width: 1/2″
Projection: 1-3/8″
Product Weight: 1 lb.
Material: Brass
Product Variations:
86686: 3-1/2 Inch Cabinet Pull
86687: 4 Inch Cabinet Pull
86688: 5 Inch Cabinet Pull
86689: 6 Inch Cabinet Pull
86690: 8 Inch Cabinet Pull
86691: 10 Inch Cabinet Pull
86692 (This Model): 12 Inch Cabinet Pull
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Jasper Collection
Specifications
| Approved for Commercial Use | No |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Collection | Industrial Modern |
| Series | Jasper |
| Projection | 1.375 in. |
| Width | 0.5 in. |
| Length | 12.875 in. |
| Center to Center | 12 in. |
| Center to Center mm | 305 mm |
| Quantity | 1 |
| Product Weight | 1 lbs. |
| Length mm | 327 mm |
| Nominal Center to Center | 12" (305mm) |
| Projection mm | 35 mm |
| Width mm | 13 mm |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Material | Zinc |
| Style | Bar Pulls |
| Thermostat | Modern |
| Color | Flat Black, Oil Rubbed Bronze, Polished Chrome, Polished Nickel, Satin Brass, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |





Reviews
There are no reviews yet.