Features:
High quality finish maintains its appearance over time
Brass construction for durability and premium feel
Coordinates with the Modern Rectangular Collection
Emtek offers a Limited Lifetime Manufacturer Warranty
Includes all necessary mounting hardware for easy installation
Product Technologies:
Solid Brass Construction: This product begins with raw bars of solid brass which are heated, and pounded into specially made dies; producing a stronger, more substantial product. The difference between lesser metals and heat forged brass is noticeable the minute you hold it in your hands. Solid brass is heavier, smoother, and naturally resists corrosion
Specifications:
Length: 18-1/2″
Width: 1/2″
Center to Center: 18″
Projection: 1-3/4″
Material: Brass
Product Variations:
86711: 12 Inch Center to Center Handle Appliance Pull
86712 (This Model): 18 Inch Center to Center Handle Appliance Pull
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Warwick Collection
Specifications
| Length | 18.5 in. |
| Product Weight | 2 lbs. |
| Width | 0.5 in. |
| Projection | 1.75 in. |
| Center to Center | 18 in. |
| Center to Center mm | 457 mm |
| Length mm | 470 mm |
| Nominal Center to Center | 18" (457mm) |
| Projection mm | 44 mm |
| Quantity | 1 |
| Width mm | 13 mm |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Collection | Modern Rectangular |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Warwick |
| Country Of Origin | USA |
| Made in America | Yes |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Transitional |
| Style | Appliance Pulls, Handle Pulls |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Flat Black, Oil Rubbed Bronze, Polished Chrome, Polished Nickel, Satin Brass, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |


Reviews
There are no reviews yet.