All Emtek items are made to order.
Features:
Constructed of high quality materials for durability and dependability
Coordinates with other items from the Keaton collection
Screws included for simple, out-of-the-box installation
Covered by Emtek’s limited lifetime manufacturer warranty
Includes a single (1) pull
Dimensions:
Length: 1-1/2″
Width: 7/8″
Projection: 1-1/2″
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Keaton Collection
Specifications
| Width | 0.875 in. |
| Length | 1.5 in. |
| Product Weight | 2.26 lbs. |
| Projection | 1.5 in. |
| Quantity | 1 |
| Width mm | 22 mm |
| Length mm | 38 mm |
| Projection mm | 38 mm |
| Thermostat | Modern |
| Material | Zinc |
| Style | Finger Pulls |
| Collection | Modern Rectangular |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Made in America | Yes |
| Series | Keaton |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Flat Black, Oil Rubbed Bronze, Polished Chrome, Polished Nickel, Satin Brass, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |



Reviews
There are no reviews yet.