All Emtek items are made to order.
Passage Function: Passage door hardware has no locking mechanism. Both the interior and exterior handles are always free making it perfect for hallways, closet doors, and anywhere else a lock isn’t needed. Passage door hardware can also be used in conjunction with a deadbolt to secure a back door or entrance.
Features:
Solid forged brass construction gives a heavy duty feel and lasts for years
Works with most standard preparation doors between 1-1/4″ and 3″ thick
Includes your choice of round corner, square corner, or drive-in latch plate
Your choice of knob or lever gives a personal touch
Product Technologies:
Solid Brass Construction: This product begins with raw bars of solid brass which are heated, and pounded into specially made dies—producing a stronger, more substantial product. The difference between lesser metals and heat forged brass is noticeable the minute you hold it in your hands—solid brass is heavier, smoother, and naturally resists corrosion.
Specifications:
Backset: 2-3/8″, 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-1/4″ to 3″
Handing: Left, Right
Latch Faceplate: Round Corner, Square Corner, Drive-In
Escutcheon Height: 9″
Escutcheon Width: 2-5/8″
Material: Solid Forged Brass
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Quincy Collection
Specifications
| Height | 9 in. |
| Width | 2.625 in. |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-1/4", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8", 1-7/8", 2", 2-1/2", 2-1/4", 2-1/8", 2-3/4", 2-3/8", 2-5/8", 2-7/8", 3" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Material | Brass |
| Handle Style | Knob, Lever |
| Handle Material | Metal |
| Handshower | Left, Right |
| Shape | Flat, Round |
| Function | Passage |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Style | Traditional/Classic |
| Mounting | Full Plate |
| Collection | Brass Modern, Classic Brass |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Quincy |
| Color | Flat Black, French Antique, Oil Rubbed Bronze, Pewter, Polished Brass, Polished Chrome, Satin Nickel, Unlacquered Brass |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Neutrals, Nickel Tones, Silver Tones |




Reviews
There are no reviews yet.